Seznam národních přírodních rezervací v Česku by mohla ještě letos rozšířit nová Národní přírodní rezervace Rolavské vrchoviště v Krušných horách. Jde o území spojující dvě rašeliniště u Přebuzi – rezervace Velké jeřábí jezero a Velký močál.
„Je možné, že by k tomu mohlo dojít ještě letos. Bude se to muset celé samozřejmě ještě projednávat s obcí Přebuz, ale pan starosta je velice rozumný a to území sám zná. Národní přírodní rezervace je v republice nejvyšší možná kategorie, kdy jde o nejpřísněji chráněné a nejcennější území,“ uvedl Vladimír Melichar, šéf karlovarské pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny.
!V Krušných horách je více národních přírodních rezervací, asi nejznámější jsou Božídarská rašeliniště.
Mezi extrémní vzácnosti, které se v Krušných horách vyskytují, se řadí třeba rostlinka rozchodník pýřitý. „Je jen pět lokalit v celé republice, kde se vyskytuje. Změny v krajině způsobily, že je rostlina téměř na vyhynutí,“ konstatoval Melichar.
V Krušných horách žijí i živočichové, jejichž výskyt je už poměrně vzácný. „Z posledních let je nejvzácnějším ´objevem´ jeřáb popelavý, kterého jsme objevili v oblasti Přebuzi,“ informoval Melichar. Jmenoval i tetřeva hlušce.
„Měli jsme dokonce hlášení, že byl spatřen na Klínovci, ale zatím se nám pravdivost této informace nepodařilo potvrdit. Tetřev z Krušných hor téměř vymizel, protože mu vyhovují staré, řídké a prosvětlené lesy s borůvčím na zemi. Dnes jsou ale lesy spíše zastíněné, bez podrostu a tetřev tam nemá co jíst,“ vysvětlil Melichar.