Každý region má svá specifika, nejinak je tomu i u Poohří v oblasti Chebska. Z původní venkovské architektury , hrázděných statků chebského okolí , patří mezi nejzachovalejší dům č.25 v Milhostově, pocházející z 19.století.
Mezi staré památky této oblasti patří kostely. Neobvyklé soustředění románských hradů na Chebsku souvisí s ranou německou kolonizací těchto končin. Pobyt a práci J.W. Goetha např. připomene portál štoly ve svahu Komorní hůrky , nejznámější čtvrtohorní sopky v Poohří.
K nejstarším hradům Chebska patří hrad Libá, hrad Vildštejn ve Skalné, hrad Seeberk(Ostroh) a zbytky tvrze v Pomezné. Nejstarším hradem je bezpochyby chebský hrad , jehož nejstarší podoba vznikla ve 12. století.
Na Chebsku bylo nejméně 100 kamenných křížů. Nejčastěji jsou označované jako smírčí kříže, mohly mít ale i jinačejší významy: hraniční znamení, znamení u cest či symboly rekatolizace. Osamělý kříž nedaleko Šternberkovy štoly u cesty z Komorního Dvora připomíná smrt sedláka pod převráceným vozem, západně od Milhostova zase dva kříže značí smrt dvou dívek, které se poranili srpy.
Čerpáno z publikace Michálek J. & Uhlík P. (2006): Ohře řeka pozoruhodná. – Krajské muzeum Sokolov a Landschaftspflegeverband OV