Kvalita vod na koupalištích Ústeckého a Karlovarského kraje
V následujících odkazech najdeme kvalitu všech přírodních koupališť, koupališt ve volné přírodě s provozovatelem, či koupališt ve volné přírodě bez provozovatele v Ústeckém a Karlovarském kraji.
Způsob hodnocení
Každý rozbor je vyhodnocen podle stanovených pravidel následovně :
Voda vhodná ke koupání
(ukazatel „kvalita vody“ = 1)
Nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi.
Voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi
(ukazatel „kvalita vody“ = 2)
Nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci především se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi, v případě možnosti je vhodné se osprchovat.
Zhoršená jakost vody
(ukazatel „kvalita vody“ = 3)
Mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat.
Voda nevhodná ke koupání
(ukazatel „kvalita vody“ = 4)
Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro citlivé jedince uvedené v §10 odst.2 vyhlášky (tzn. zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem).
Voda nebezpečná ke koupání – ZÁKAZ KOUPÁNÍ
(ukazatel „kvalita vody“ = 5)
Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví, vyhlašuje se zákaz koupání.
Kontrola jakosti vody musí být zahájena nejpozději 14 dní před předpokládaným počátkem koupací sezóny. V průběhu tohoto období se kontrolní odběry provádějí jednou za 14 dní, v případě zhoršené kvality vody nebo podezření na zhoršení lze četnost odběrů zvýšit.