Skalní blok vzdálen 400m severovýchodně od Lázní Kynžvart a 150 m nad Pastevním rybníkem v Kynžvartské vrchovině.
Katastrální území: Lázně Kynžvart
Nadmořská výška: 610 m.n.m
Výměra: 0,16 ha
Vyhlášeno: 1997
Žulový monolit s mikrotvary zvětrávání a odnosu /žlábkové škrapy/
Geologie
Šest metrů vysoký balvan o půdorysu zhruba 7 x 5 m, tvořený porfyrickou žulou. Původně kvádrovitý tvar byl zaoblen. Ve vrcholové části, na hranách i na bočních stěnách balvanu jsou dokonale vyvinuté žlábkové skrapy o hloubce až 60 cm a délce přes 1 m. Jejich vznik předpokládá teplé a vlhké podnebí, které zde panovalo koncem paleogénu. V okolí leží především kambizem typická.
Květena
Na území přírodní památky a v jejím těsném okolí převládají porosty lísky obecné (Corylus a na) i vtroušenou břízou bělokorou. Ve spodním keřovém patře se uplatňují semenáčky dubu letního (Quercus robur). Po obvodu skály vyrůstají keříčky borůvky černé (Vaccini ummyrtillus), jahodniku truskavce (Fragaria moschata), ostruziníku malinového (Rubus idaeus) a starčku vejčitého (Senecio ovatus). Z trav je řídce zastoupena třtina chloupkatá (Calamagrostis villosa). Samotný kámen je porostlý mechorosty (Brachythecium spp.) a lišejníky, zejména druh terčovka skalní (Parmelia saxatilis).
Využití
Vzhledem k ochraně pseudoškrapů není možný horolezecký výcvik. Především z estetických důvodů se periodicky odstraňuji nálety v těsné blízkosti skály.
Zdroj:
Plzeňsko a Karlovarsko
Chráněná území ČR XI.