Světoznámé naleziště minerálu hyalitu v oblasti Doupovských hor. Cílem ochrany je zachování mineralogických nalezišť řady minerálů (kromě hyalitu též apatit, aragonit, staffelit, skapolit aj.), chráněných a ohrožených druhů druhů a živočichů a rostlin středoevropského podhorského lesa.
Lesní komplex leží SZ od obce Valeč, zahrnující širší okolí kót Prokopy, Filíř, Číhaná a Jedliny.
Katastrální území: Tureč
Nadmořská výška: 560 – 763 m.n.m
Výměra: 576,74 ha
Vyhlášeno: 1992
Geologie
Horninovým podkladem jsou neovulkanity třetihorního stáří. Minerál hyalit je čirá, silně skelná odrůda jarní opálu v dutinách a na povrchu sopečných vyvrženin čedičového typu. Vytváří ledvinité, drobně krápníkovité a hroznovité útvary, nejčastěji tvoří povlaky a shluky na trhlinách čedičových horninách. Hyalit je prvotřídním materiálem pro individuální výrobu šperků.
Využití
Území je součástí vojenského výcvikového prostoru a není volné přístupné, přesto je často navštěvováno. Ohrožuje je především nepovolené dobývání nerostů, při němž je narušena půda a tak podpořena eroze.
Květena
Staré porosty květnatých bučin (podsvaz Eu-Fagenion) mají typicky vyvinuté bylinné patro s hrachorem jarním (Lathyrus vernus), marinkou vonnou (Galium odoratum), kyčelnicí devítilistou (Dentaria enneaphyllos), ječmenkou lesní (Hordelymus europaeus), lýkovcem jedovatým (Daphne mezereum), sasankou pryskyřičnatou (Anemonoides ranunculoides) a lilií zlatohlávkem (Lilium martagon). Na lesních okrajích ojediněle vykvétají chrpa horská (Cyanus montanum), pcháč bělohlavý (Cirsium eriophorum) a vikev lesní (Vicia sylvatica), v minulosti byl v území zjištěn hořec křížatý (Gentiana cruciata).
Zdroj:
Plzeňsko a Karlovarsko
Chráněná území ČR XI.