Dominantou Jiřetína pod Jedlovou jest Křížová hora, na které najdeme křížovou cestu.
Roku 1699 zde byl vztyčen dřevěný kříž. O založení křížové cesty se zasloužil jiřetínský farář Gottfried Ließner. V roce 1759 dal postavit jedenáct zděných rokokových výklenků a dřevěnou kapli nad 12. a 13. zastavením. Poslední čtrnácté tvořila kaple Božího hrobu. Dřevěná kaple Povýšení svatého Kříže byla 4. prosince 1779 zničena vichřicí. Základní kámen zděné kaple byl položen v roce 1783. V roce 1796 byla kaple dokončena a vysvěcena. V roce 1842 byla Křížová cesta upravena stupni a v roce 1847 vzniklo vstupní schodiště.
Budova fary pochází z roku 1755. Provedení této stavby patřilo v tehdejší době k nejhonosnějším objektům svého druhu v severních Čechách a její vzhled, preferující patrový vilový stavební typ s mansardovou střechou, se nakonec v pobělohorské době stal závazný právě pro farní budovy.
Za Křížovou kaplí stojí nízká rokoková kaplička Božího hrobu z roku 1759, jejíž štít nesl ještě v 19. století obraz sv. Heleny, nalézající Kristův kříž. Obdélná, trojboce ukončená kaplička s polosloupy po obvodu závěru má nad vchodem volutový štít s rokokovou kartuší.
V 90. letech 20. století bylo celé poutní místo postupně zrenovováno.
Tradiční Svatojiřetínské pouti se zde konají vždy v neděli nejbližší svátku Povýšení sv. Kříže, který připadá na 14. září.
Vede tudy také zelené turistické značení na tři kilometr vzdálený vrch Jedlová