Asi 230 kilometrů dlouhá značená Stříbrná cesta začíná ve Zwickau, známé výrobou automobilů Trabant, a končí v místě, kde kdysi stříbro plnilo klenotnice – v Drážďanech. Cesta vede jedinečným krajem plným překvapení. Skanzen s více než 100 zajímavými zařízeními různé tematiky představuje věrný obraz vývoje dějin Saska. Turistická stezka vede nahoru a dolů, k hradům a zámkům, místům opředeným mýty, pověstmi a legendami. Region je známý dřevařským uměním a vyřezáváním ze dřeva, soustružením, louskáčky, vánočními kadidly, vánočními andílky, pyramidami a dřevěnými hračkami.Dobývání rudy vždy přinášelo regionu bohatství a vedlo k jeho kulturnímu rozkvětu. Z měst jako Freiberg, Schneeberg, Marienberg a Annaberg vycházely kulturní a hospodářské impulsy. V těchto městech stojí mohutné kostely a dodnes charakterizují města svou siluetou.
Stříbrná cesta, která se jako stříbrná stuha vine malebnými Krušnými horami, se prezentuje bohatými poklady sakrálního a světského umění, kostely, dómy, jakož i tradičními přehlídkami. Oživením pro hosty, a to nejen o vánočních svátcích, je jedinečné umění práce s dřevem, soustružení, výroba hraček, dřevořezba a ruční paličkování. Svůj původ zde mají typické a ve světě neopakovatelné techniky rukodělné výroby, jako např. soustružení obručí . Tato umění lze obdivovat v dílnách při ukázce dřevořezby a paličkování. Krušné hory jsou také láskyplně označovány jako „vánoční země“ anebo „země hraček“. Výrazem této samostatné krušnohorské tradice jsou kromě dřevěných hraček i známé louskáčky, kouřící mužíčci (františci), jesle, vánoční andělé a pyramidy.
Stříbrná cesta však rovněž dává návštěvníkovi možnost shlédnout řadu technických památek. Vjezd do ukázkových důlních závodů a návštěva funkčních rudných bucharů dávají nahlédnout do života dřívějších generací. Tam, kde se mohly řemeslo a technika dobře vyvíjet, nezůstaly skvělé umělecké výkony pozadu. Od klenotnic wettinských zemských pánů až po architektonické památky ve starých obchodních a cechovních místech. Kdo cestuje „stříbrnou cestou“, neměl by si nechat ujít druhý „stříbrný zázrak“ – proslulé Silbermannovy varhany s jejich kouzelnými tóny, postavené saským výrobcem varhan Gottfriedem Silbermannem .
Stříbrná cesta – skýtá možnost poznat největší muzeum v přírodě vhodné jak pro automobilisty, cyklisty , tak i pro pěší. Také dává možnost zažít tuto tradici a zvyky účastníkovi muzejní tůry. Stříbrná cesta se prezentuje pestrými barvami v malebné kráse v létě – a v zimě jako láskyplná „vánoční pohádková země“ se zvláštní romantickou atmosférou. „Zdař Bůh! – pozdrav přátelského horníka platí jako pozdrav na uvítanou v tomto jedinečném regionu.