Rašeliniště v Přebuzské hornatině 3,5km jihozápadně od obce Přebuz.
Katastrální území: Obora
Nadmořská výška: 818 – 826 m.n.m
Výměra: 9,87 ha
Vyhlášeno: 1931
Stgnující rašeliniště s klečovitou blatkou a s typickou horskou vrchovištní květenou.
Geologie
Přírodní památku tvoří soubor pěti drobných rašelinišť vrchovištního typu,rozptýlených v úvalovitém údolí střední části toku bezejmenného levostranného přítoku potoka Bystřina. Jeho horninové podloží budují středné zrnité až drobnozrnné biotiticko-muskovitické granity až granodiority starší intruzivní fáze karlovarského plutonu (tzv. horské žuly).
Květena
Menší horské vrchoviště údolního typu s dominantní rašelinnou klečí (Pinus Xpseudopumilio) ve společenstvu Pino rotundatae-Sphagnetum, zaujímajícím většinu plochy vrchoviště. Ve společenstvech bultů dominuje rašeliník prostřední (Sphagnum magellanicum) a r. Russowův (S. russowii), v okrajových laggových partiích zvětšených dřívější těžbou převládá r. klamný (S. fallax). Zajímavé jsou okrajové rašelinné smrčiny Sphagno-Piceetum s dominatním suchopýrem pochvatým (Eriophorum vaginatum) v bylinném patře. Kromé obecných druhů vřesovcovitych se zde vyskytují šicha černá (Empetrum nigrům), kyhanka sivolistá (Andromeda polifolia) a klikva bahenní (Oxycoccus palustris).
Zvířena
Z typických a nápadnějších druhů živočichů je možno uvést pěvušku modrou (Prunella modularis), budníčka většího (Phylloscopus trochilus) a pěnici pokřovní (Sylvia curruca), ze savců rejska malého (Sorex minutus) a rejsce černého (Neomys anomalus).
Lesnictví
Porost přírodní památky je zařazen do kategorie lesů zvláštního určení. Území je prohlášeno nehonebním pozemkem.
Využití
Přírodní památka leží v ochranném lese, kde se provádí zdravotní výběr a odstraňování smrku ve skupinách blatky. Nezbytné je udržování volné plosky živé rašeliny s vrchovištní vegetací, vyloučení meliorací a stavby mysliveckých zařízení. Vzhledem k odlehlosti a značné nepřístupnosti byly zásahy člověka jen omezené a nijak významně nezasáhly do přirozeného vývoje biotopu.